Articles

Nie leczą zębów

nieW każdy czwartek w SPZOZ w Pomiechówku przy ul. Słonecznej na dzieci czeka stomatolog. Mimo iż przeglądy stomatologiczne są bezpłatne, to chętnych brakuje

Z bezpłatnych wizyt stomatologicznych może korzystać każdy ubezpieczony, nie tylko mieszkaniec gminy Pomiechówek. Ośrodek zdrowia jest jedną z nielicznych placówek w województwie mazowieckim, które mają podpisaną umowę na usługi dentystyczne z NFZ. W ramach umowy placówka wykonuje bezpłatne przeglądy i wykończenia protetyczne, czyli tzw. sztuczne szczęki.

Profilaktyka jest szczególnie ważna wobec dzieci.

– Być może dzieci wyobrażają sobie, że to od razu musi być wiercenie i ból, a tu bardziej chodzi o orientację w stanie uzębienia, która jest dramatyczna – twierdzi Jarosław Krzewiński, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Pomiechówku. – Mamy jeden dzień na badania profilaktyczne dla uczniów z klas I-III. Informacja do szkół została wysłana i przez dwa lata nie zrobiono nic, rodzice nie przyprowadzają dzieci. Oczywiście lepiej by było, żeby gabinety stomatologiczne były w szkołach, ale nie jest to możliwe.

J. Krzewiński w trakcie posiedzenia komisji oświaty poprosił, żeby za pośrednictwem gminy wysłać "przypominajkę" do szkół, aby wychowawcy na zebraniach klasowych poinformowali rodziców, że jest możliwość wykonania bezpłatnych przeglądów.

– Ja się postaram, by taka informacja przynajmniej w szkole w Pomiechówku zastała przekazana do wychowawców – zapewniła Małgorzata Lewczuk, przewodnicząca komisji oświaty.

– Jesteśmy jak teatr, wystawiamy sztuki, ale czy widzowie przyjdą obejrzeć? – zastanawiał się J. Krzewiński