Articles

Przedszkole z myślą o najmłodszych

ppppppNasielski samorząd stawia na budowę przedszkola. Nowa placówka powstanie prawdopodobnie za półtora roku

O potrzebie budowy nowego przedszkola w Nasielsku mówi się od wielu lat, chociaż obecne przedszkole samorządowe zbudowane zostało stosunkowo "niedawno". Nie ma jeszcze czterdziestu lat, tyle że funkcjonowanie budynku przewidziane było na okres znacznie krótszy. Przetrwało prawie dwa razy dłużej niż przewidywano. Duża w tym zasługa władz samorządowych i wszystkich tych, którzy tu pracowali, a zwłaszcza kadry kierowniczej. I dzisiaj, mimo dużych niewygód, nasielskie maluchy mają stworzone godne warunki bytowe i możliwość rozwoju.

Niestety stare przedszkole trzeba rozebrać, a w jego miejsce zbudować nowe. Wskazań do tego

jest wiele: przedszkole jest bardzo drogie w eksploatacji (kosztowne jest zwłaszcza ogrzewanie), a za małe na potrzeby nasielskiej społeczności. O innych mankamentach nie piszę, aby nie wzbudzać niepotrzebnych emocji.

Nasielsk chce pobudować nowe przedszkole w ciągu roku. Podstawowe założenia to: nowoczesność, ekonomika, funkcjonalność i ekologia. Piętrowy budynek – przyjazny dzieciom – ma pomieścić przedszkole i żłobek, w sumie 250 osób (200 przedszkole, 50 żłobek). Na ten ambitny program zabezpieczono w budżecie 4 mln. złotych. Wiadomo, że to o wiele za mało.

Samorząd planuje zdobycie dodatkowych pieniędzy. Jedną z metod jest sięgnięcie po fundusze z programów unijnych. Zachęcającym jest program LEMUR, ale niektórzy z radnych nie do końca są przekonani, że będzie on opłacalny dla nasielskiego samorządu. Liczy się wszak każda złotówka, dlatego burmistrz i radni poświęcają wiele czasu, aby sprostać wymaganiom wynikającym z uwarunkowań przewidzianych w programie. W tej sprawie członkowie komisji infrastruktury w ostatnich dwóch tygodniach spotkali się trzykrotnie z projektantami z firm ciechanowskich, którzy przygotowali koncepcję nowego przedszkola dla nasielskiego samorządu. Projektodawcy odpowiadali na proste, ale niekiedy bardzo trudne pytania. Radni chcą mieć klarowną sytuację. Ostatnie, trzecie spotkanie, które odbyło się w piątek 17 kwietnia, wyraźnie przybliżyło podjęcie decyzji w sprawie.

Wygląda na to, że za półtora roku Nasielsk będzie miał nowe przedszkole. Będzie to piętrowy budynek o wymiarach 44x37m, powierzchni użytkowej około 3000m2. Nie będzie w nim kominów, a energia do ogrzewana będzie pobierana z ziemi (pompy ciepła). Przewiduje się wstępnie, że całkowity koszt jego budowy po winien się zamknąć w kwocie 9 mln złotych.

Do rozwiązania będzie wówczas jeszcze jeden problem - na czas budowy nowego przedszkola dzieci "pójdą" do gimnazjum na ul. Staszica. Część budynku zostanie oddzielona od szkoły i przystosowana na potrzeby przedszkola.

Oprócz przedszkola samorządowego w Nasielsku funkcjonują dwie placówki prywatne. Jest to przedszkole Sakolandia i przedszkole "Pod Fiołkami". Wszystkie nasielskie przedszkola cieszą się zasłużonym uznaniem nasielskiej społeczności.