Articles

Dawid ratował, inni patrzyli

strazakW czwartek (12.03) o godzinie 16:20 na chodniku przy ulicy Mazowieckiej w Nowym Dworze, jedna z mieszkanek miasta dostała ataku padaczki . Kobieta, straciwszy przytomność, upadła na ziemię i dostała drgawek. Obok leżącej zatrzymała się grupka gapiów. Jeden z mężczyzn wyjął telefon i zadzwonił po pogotowie ratunkowe

W tym samym czasie z położonego obok sklepu wyszedł strażak z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krubinie gm. Wieliszew. - Gdy wsiadałem do samochodu, zobaczyłem grupkę ludzi i kogoś leżącego. Wziąłem więc apteczkę, którą zawsze wożę  ze sobą i podszedłem w miejsce zbiegowiska. Po ustaleniu, że pogotowie jest już wezwane, nachyliłem się do leżącej na chodniku kobiety i sprawdziłem jej tętno oraz oddech i udrożniłem drogi oddechowe. Ponieważ ta pani cały czas była nieprzytona, mimo że drgawki ustały, wyjąłem folię życia i okryłem ją szczelnie aby zapewnić ciepło - opowiadał portalowi nowodworski24.pl Dawid Matuszewski.

Każdy tylko stał i patrzył

- Szkoda tylko, że tak dużo ludzi biernie przyglądało się tej akcji. Jeden z mężczyzn zapytał, jak może mi pomóc dopiero wtedy, gdy go o to poprosiłem. Pozostali tylko komentowali zdarzenie. Po chwili na miejscu zjawiła się karetka pogotowia ratunkowego, która przewiozła pacjentkę do szpitala. Na koniec jeszcze zadzwoniłem po strażników miejskich, żeby zajęli się psem tej pani, który został na miejscu. Absolutnie nie czuję się bohaterem.  Jestem strażakiem, ukończyłem kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy i zrobiłem to, co do mnie należało – dodał strażak.

Dawid Matuszewski ma 20 lat. Od 9 jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Krubinie gm. Wieliszew. Do ukończenia 18 roku życia działał w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej. Od prawie 3 lat aktywnie uczestniczy w akcjach, pomagając gasić pożary i usuwać miejscowe zagrożenia. Po zdanej w nowodworskim liceum maturze, postanowił studiować ratownictwo medyczne. Dzięki swoim umiejętnościom i wiedzy niesie pomoc potrzebującym.

Będzie nagroda

Wójt gminy Wieliszew Paweł Kownacki podczas zebrania w OSP Krubin podziękował Dawidowi za jego postawę oraz pogratulował wiedzy i  postawy. 

- Podczas uroczystości strażackich gmina wręczy oficjalne podziękowanie dla druha Dawida –  powiedział wójt.

red./nowodworski24.pl