Articles

Eko-strażnicy krążą po mieście

ewkoW jaki sposób pozbyć się odpadów? Czym jest recykling? Jakie właściwości mają metale? Na te pytania próbowali odpowiedzieć eko-strażnicy z nowodworskich szkół w trakcie warsztatów zorganizowanych w ramach projektu "20 lat recyklingu aluminiowych puszek po napojach w Polsce"

 

W czwartek (26.02) w nowodworskim Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie, które rozpoczęło tegoroczną działalność programu "Eko-strażnik". Założenia akcji są proste - uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów są eko-strażnikami, czyli dbają o przyrodę i pilnują porządku w swoim otoczeniu. Kontaktują się także ze Strażą Miejską, której zgłaszają np. dzikie wysypiska lub miejsca szczególnie zaśmiecone.

Nie zwracają natomiast uwagi osobom starszym od siebie oraz same nie podnoszą śmieci z ziemi – mogą to robić wyłącznie we współpracy ze Strażą Miejską, wyposażeni w rękawiczki i worki. Eko-strażnicy służą także radą swoim kolegom, dzięki czemu przyczyniają się do szerzenia świadomości ekologicznej wśród młodych mieszkańców Nowego Dworu.

Podczas warsztatów prowadzonych przez Beatę Bartosiak przedstawione zostały sposoby na zapobieganie zanieczyszczania środowiska naturalnego. Dzieci miały okazję wykazać się wiedzą na temat surowców wtórnych, zobaczyć przetworzone odpady (w formie granulatu) oraz wziąć udział w konkursie matematycznym o tematyce ekologicznej.

Na sali obecny był także sponsor akcji Sebastian Golejewski, właściciel firmy Aga-Met. Z rąk Małgorzaty Wójcik, pomysłodawczyni programu Eko-strażnik, odebrał podziękowania od wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego – za aktywne propagowanie idei i ducha przedsiębiorczości w środowisku lokalnym oraz za zaangażowanie i wkład w rozwój polskiej gospodarki.