Articles

Gdzie ja jestem?

gdzieNieoznaczone tabliczką z nazwą wsie są zmorą ich mieszkańców, ale także kurierów, przyjezdnych czy karetek, które zamiast jechać do chorego błądzą po okolicy

Nowa Mała Wieś czy Stanisławów? Michałów czy Leoncin? Nowe Polesie prosto czy w lewo? Stali mieszkańcy nie mają problemów z określeniem położenia poszczególnych wsi w swojej gminie.

Problem zaczyna się wtedy, gdy na teren gminy przyjeżdża kurier, który musi szybko zostawić przesyłkę, a nie wie gdzie ma jechać. Jeszcze gorzej, gdy cenny czas na dojazd traci karetka. Wszystko przez niedostateczną ilość tabliczek z nazwami miejscowości. Niektóre z istniejących wymagają wymiany, ponieważ są zabrudzone lub zniszczone.

- Latem ktoś samochodem wjechał w tę tablicę i tak do tej pory leży - zwraca uwagę mieszkaniec Starego Polesia, pan Grzegorz.

Często granicą miedzy dwoma miejscowościami jest droga powiatowa. Tak jest w przypadku Nowej Małej Wsi i Stanisławowa czy Nowin i Krubiczewa - te wsie leżą naprzeciw siebie, co jest bardzo mylące, ponieważ sąsiednie Stare Polesie leży po obu stronach drogi.

Jeszcze większy problem mają osoby udające się do Michałowa, ale też i sami mieszkańcy, bowiem nie ma żadnej przydrożnej tabliczki z nazwą miejscowości.

- W Michałowie znajduje się piekarnia, masarnia, stacja benzynowa, weterynarz, SKR i oczyszczalnia ścieków, a wszyscy myślą, że to jest jeszcze sąsiedni Leoncin - zaznacza pani Marta, mieszkanka Michałowa. - Ten kto nie wie, ma problem żeby tu dojechać. Kurierom czy listonoszom trzeba zawsze dokładnie wyjaśniać przez telefon, gdzie ma skręcić, żeby znaleźć się w Michałowie - dodaje.

Niebawem nie tylko gmina Leoncin, ale i inne gminy z powiatu mają zostać wyposażone w tzw. oznaczenie pionowe, czyli np. nowe tabliczki z nazwami miejscowości, ale również oznaczenie pionowe. Odmalowywane mają być m.in. przyjścia dla pieszych.