Articles

Praca jest, ale dla fachowców

pracaBezrobocie, zawody z przyszłością oraz nowe kierunki kształcenia - to główne tematy, jakie poruszali dyrektorzy i przedstawiciele powiatowych szkół podczas komisji oświaty w starostwie

Zasadniczym problemem zawodowych szkół w powiecie nowodworskim jest stworzenie nowych miejsc, w których uczniowie mogliby mieć zajęcia praktyczne i przeprowadzane egzaminy. W tej chwili pomieszczenia, a także ich wyposażenie, nie są wystarczające. Koszt takich warsztatów to kilka milionów złotych, których starostwo w tej chwili po prostu nie ma.

Jak jest z kolei z bezrobociem wśród młodych? Raport na ten temat przedstawiła dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy (PUP), Jadwiga Popielska, zaznaczając, że od kilku lat sytuacja na nowodworskim rynku pracy jest stabilna. Jeśli chodzi o pracodawców, to nie ma zwolnień grupowych i powstają dodatkowe etaty, choć - jak zaznaczyła szefowa PUP - przydałoby się ich więcej.

Kto bez pracy?

W 2014 r. w nowodworskim PUP zarejestrowało się ogółem 4405 osób - w tym 556 absolwentów (również ze szkół w Legionowie czy Warszawie), z czego 57 proc. to młodzi ludzie bez zawodu, czyli głównie po liceum ogólnokształcącym. Są również tacy, którzy kończą technikum albo szkoły zawodowe, ale nie mają zdanych egzaminów zawodowych. Bezrobotni absolwenci z fachem w ręku to przede wszystkim pedagodzy, specjaliści ds. administracji, kucharze małej gastronomii, fryzjerzy i sprzedawcy.

Niepokojącym zjawiskiem jest to, że coraz częściej do urzędu pracy przychodzą młodzi ludzie po gimnazjum (ok. 300 osób). O ile absolwenci liceum ogólnokształcącego chcą się dalej  kształcić, to nad tymi z gimnazjum trzeba trochę "popracować" i przekonać, żeby chcieli się rozwijać, np. chodzić na kursy doszkalające.

Kogo szukają pracodawcy?

Firmy zgłaszają chęć przyjęcia osób m.in. na stanowiska sprzedawcy (problemem jest duża rotacja pracowników), mechanika, pracownika produkcji czy przedstawiciela handlowego. W cenie są też kierowcy samochodów ciężarowych i autobusów.

Firma przewozowa PKS Polonus poszukuje obecnie 15 kierowców autobusów. Tutaj pojawia się jednak problem - młodzi ludzie, którzy chcieliby przystąpić do egzaminu na prawo jazdy na autobus, muszą mieć skończone 21 lat. PKS Polonus oferuje jednak praktyki w swoich warsztatach.

Ponadto, pracodawcy poszukują operatorów maszyn, mechaników, pracowników produkcji, spawaczy, stolarzy.

Ważny język obcy

Przedsiębiorcy zaznaczają, że samo wykształcenie już nie wystarczy, żeby dostać pracę. W dzisiejszych czasach coraz bardziej liczy się znajomość języków obcych, doświadczenie i... cechy osobowości, tj. umiejętność pracy w grupie, komunikatywność, odpowiedzialność i uczciwość. Poza tym młoda osoba, która nie ma zawodu, będzie miała większe trudności ze znalezieniem pracy niż osoby z zawodami technicznymi, niekoniecznie z wyższym wykształceniem.

Jak dojechać?

Innym problemem jest zachęcenie absolwentów gimnazjum do kontynuowania nauki w szkołach na terenie powiatu nowodworskiego. Kluczową kwestią jest dojazd do szkół. Jak zaznaczał Janusz Bieńkowski, kierowniki ds. przewozów, aby utrzymać dane połączenie np. Nowiny - Nowy Dwór Maz., musi nim jeździć min. 15 pasażerów. Problem w tym, że obecnie nie ma tak dużego zainteresowania. Gimnazjaliści, w szczególności z gminy Leoncin, zdecydowanie chętniej wybierają szkoły w Warszawie, ze względu na lepsze połączenia.

- Z Warszawy mogę wrócić nawet późnym wieczorem, są też autobusy w weekendy. Z Nowego Dworu w tygodniu ostatni bus jest o 16:20 i nie ma nic w weekendy, dlatego pewnie wybiorę jakąś szkołę w Warszawie - mówi Adam z II klasy gimnazjum. Jak dodaje uczeń, sporo osób wybiera warszawskie szkoły również ze względu na prestiż. Osoby które się bardzo dobrze uczą, chcą po dobrej szkole szybciej znaleźć pracę.

Nowe kierunki

W marcu odbędzie się powiatowa giełda szkół ponadgimnazjalnych. Wtedy szkoły będą musiały zaprezentować się w atrakcyjny sposób i zachęcić młodych ludzi do nauki w ich szkole. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pomiechówku, analizując losy absolwentów i rozwój gospodarczy powiatu, uruchamia od 1 września nowy zawód kształcenia w technikum - technik eksploatacji portów i terminali. Natomiast dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Nasielsku zwróciła się z prośbą do Powiatowej Rady Zatrudnienia o wydanie opinii w sprawie otwarcia nowego kierunku w zawodzie technik logistyk.

Ewa Gruszka