Articles

Czy będzie komunikacyjny paraliż?

robotyJuż niedługo wiosna, a wraz z nią... duże utrudnienia w ruchu w Nowym Dworze. Miasto planuje przebudowę ulicy Modlińskiej oraz odcinka ulicy Warszawskiej. Od kwietnia poruszanie się samochodem może nie być łatwe

Zaplanowana inwestycja obejmuje przebudowę ulicy Warszawskiej od zjazdu na targowisko do wyjazdu z miasta i drogi krajowej nr 85. W planach jest budowa czterech pasów ruchu (po dwa w każdą stronę), zjazdów do centrum handlowego wraz z sygnalizacją świetlną oraz utworzenie ronda na wysokości wjazdu na targowisko i wyjazdu z miasta. Na tyłach sklepu Biedronka powstać ma nowy odcinek ul. Modlińskiej, który będzie się łączył z utworzonym rondem. Ulica zostanie przedłużona i poprowadzona przez tereny należące do parafii pw. Św. Michała Archanioła do ulicy Paderewskiego, gdzie również powstanie rondo. Obecnie trwa procedura mająca na celu wyłonienie wykonawcy, który być może już w kwietniu rozpocznie działania.

– Zainteresowanie jest spore, zarówno średnich, jak i dużych firm. Konkurencja może pozytywnie wpłynąć na cenę – mówi burmistrz Jacek Kowalski. – Złożyliśmy wniosek, w którym aplikujemy o 85% dofinansowania ze środków unijnych. Wstępny kosztorys opiewał na 20 mln zł, jednak zadanie zostało rozszerzone, więc zakładamy, że może wynieść ok 26 mln zł brutto. Ile dofinansowania uda nam się uzyskać i ile będzie kosztowała przebudowa, okaże się po rozstrzygnięciu przetargu i podpisaniu umowy.

Pewne jest, że miasto będzie rozkopane, prawdopodobnie zostanie zamknięta cała ulica Modlińska. Dodatkowo przebudowa może się zbiec z zamiarami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która jeszcze w tym roku chce położyć nową nawierzchnię na drodze nr 85 (od mostu na Wiśle do skrętu w Modlinie w stronę Serocka). Czy czeka nas komunikacyjny paraliż? Władze miasta zapewniają, że postarają się tak zorganizować ruch, aby przemieszczanie się po mieście było jak najmniej uciążliwe.

Anna Cichocka