Articles

Lekarza nie będzie

lekarzMieszkańcy Janowa i okolic liczyli na to, że po remoncie budynku, w którym kiedyś przyjmował lekarz, nadal będą mogli korzystać z usług lekarskich. Niestety budynek nie może być wykorzystywany do celów związanych z opieką zdrowotną

Kilka lat temu wspólnota wsi Janowo przeznaczyła jedną ze swoich działek na budowę wiejskiego ośrodka zdrowia. Jak wspominają mieszkańcy, placówka wyposażona była w odpowiedni sprzęt medyczny, a z ośrodka korzystali nie tylko mieszkańcy Janowa, ale także wielu okolicznych wsi: Czarnej, Swobodni, Błogosławia czy Wojszczyc, a nawet niedalekich miejscowości z gminy Pomiechówek. Z czasem budynek przejęła gmina Zakroczym.

Trzy lata temu budynek zamknięto, ponieważ wymagał generalnego remontu. Z zapowiedzi wynikało, że w obiekcie oprócz gabinetów lekarskich powstanie także świetlica wiejska. Mieszkańcy musieli zacząć korzystać z ośrodka zdrowia znajdującego się w Zakroczymiu. Mieli jednak nadzieję, że po generalnym remoncie do Janowa wróci lekarz, a dodatkowo świetlica pozwoli na integrację mieszkańców i zaspokojenie potrzeb kulturalnych.

Na remont budynku gmina dostała dofinansowanie w wysokości 100 tys. zł w ramach działania "Odnowa i rozwój wsi". I w tym cały problem. Okazało się, że w ramach tych środków nie można stworzyć punktu medycznego. Temat był poruszony w trakcie ostatniej sesji Rady Gminy (30.01).

– Wiem, że potrzebą mieszkańców jest istnienie ośrodka zdrowia, przychodni. Ale mieszkańcy byli wprowadzani w błąd. Jeżeli przeznaczylibyśmy ten budynek na ośrodek zdrowia, a w trakcie 7 lat odbyłaby się kontrola, to musielibyśmy oddać te 100 tys. złotych, ponieważ uznanoby, iż są to pieniądze wydane niezgodnie z przeznaczeniem – mówił podczas sesji Artur Ciecierski, burmistrz Zakroczymia. – Zrobię wszystko, żeby wygospodarować jedno pomieszczenie, żeby ludzie mogli przyjść po receptę czy skonsultować się z lekarzem. Tylko troszkę czasu państwo mi dajcie - dodał.

Obecna na spotkaniu Bożena Paradzińska tłumaczyła mieszkańcom, że wszystkiemu winna... umywalka. Żeby powstał bowiem punkt medyczny, musi być podłączona woda.

– Aby wydzielić część na punkt medyczny, wymagana jest co najmniej umywalka. Żeby to jednak zrobić, trzeba wykuć ścianę, podłączyć wodę, a to już jest zmiana wobec projektu, który dostał dofinansowanie – zaznaczyła Paradzińska.

Burmistrz zapewnił mieszkańców, że zrobi wszystko, aby punkt medyczny w Janowie powstał.

– Być może nawiążemy współpracę, podpiszemy umowę i wygospodarujemy tam chociaż jedno pomieszczenie. Jednak do tego potrzebna jest też decyzja sanepidu, a to potrwa - podsumował Artur Ciecierski.