Articles

W nocy lepiej nie choruj

dyrNowy kontrakt oraz brak nocnej opieki lekarskiej dla Nasielska - oto dwa główne punkty poruszane podczas ostatniej komisji edukacji, zdrowia i spraw społecznych rady powiatu (28.02)

 

- Prosiłbym o krótką informację, na jaką kwotę opiewa kontrakt na 2015 r., a na jaką opiewał ten na 2014 r.? - takie pytanie podczas spotkania skierował do dyrektora Nowodworskiego Centrum Medycznego, Zbigniewa Kończaka (na zdj.) radny powiatu nowodworskiego, Marcin Ozdarski.

- Tego nie mogę Panu powiedzieć. Zgodnie z przepisami to są dane "wrażliwe", których nie mogę przedstawić. Na to pytanie mogę odpowiedzieć tylko i wyłącznie zarządowi powiatu, bo to jest jednostka wykonawcza rady i ona takie dane ma - odpowiedział Zbigniew Kończak, powołując się na zapisy ustawy o działalności leczniczej.

Czego bał się dyrektor?

Okazuje się jednak, że dane te bynajmniej wrażliwe nie są, a dostęp do nich ma praktycznie każdy.

- Pan dyrektor zapomniał o dwóch ustawach, które obowiązują. Chodzi o ustawę o dostępie do informacji publicznej oraz o finansowaniu świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych. Co więcej panie dyrektorze, wszystkie umowy, które pan podpisał są dostępne na stronie NFZ. Te dane, o które pytam, są również dostępne i mam je przy sobie - zaznaczył Ozdarski.

W porównaniu do zeszłego roku kontrakt Nowodworskiego Centrum Medycznego na świadczenie usług medycznych na 2015 r. jest większy o ok. 180 tys. złotych. Jednak radny Ozdarski ocenił go bardzo krytycznie.

"Subtelne" zmiany

- To dobrze,  że jest większy - skomentował. - Ale mamy do czynienia  z niedoszacowanym kontraktem - dodał radny, zaznaczając, że skorzysta z niego "garstka osób", bo w przypadku niektórych usług wzrósł on "subtelnie".  

- Nie dopatrzyłem się kontraktu na nocną pomoc lekarską. Kiedy kończy się umowa? - zapytał radny.

Okazało się, że kontrakt na nocną pomoc lekarską wygasł z końcem stycznia. Co w takim razie opóźnia podpisanie nowego kontraktu? Czy to jest problem całego województwa, czy tylko szpitala w Nowym Dworze Maz.?

- To jest problem tylko i wyłącznie naszego szpitala. Powiat nowodworski liczy ok. 80 tys. mieszkańców i zgodnie z przepisami, powinny być u nas dwa zespoły lekarsko-pielęgniarskie na świadczenie tych usług, a obecnie funkcjonują trzy - dwa w Nowym Dworze i jeden w Nasielsku - wyjaśnia dyrektor Kończak. - Zgodziliśmy się na ten trzeci punkt, bo padły określone obietnice finansowe. Miałem pewność, że dostanę dodatkowe 30 tys. z dwóch miejsc; z powiatu i od burmistrza. Mówię o poprzednim rozdaniu. Tych pieniędzy nie dostałem - dodał dyrektor Nowodworskiego Centrum Medycznego, który nie chce więcej dokładać do trzeciego punktu medycznego.

Są dwie opcje

Czy to oznacza, że Nasielsk nie będzie miał nocnej opieki? Kończak zaznaczył, że decyzja w tej sprawie zapadnie w ciągu najbliższych dni. - Są dwa warianty. Pierwszy jest taki, że od 1 marca do końca 2015 r. będą tylko dwa punkty w Nowym Dworze - zaznaczył Kończa.

- Druga propozycja, którą złożyłem NFZ, to podniesienie mi kontraktu miesięcznego o 10%. Wtedy do końca roku będę realizował trzy zespoły. Według prawników NFZ, pierwsze rozwiązanie jest bardziej prawdopodobne - podsumował dyrektor Zbigniew Kończak.