Articles

Śmietnik i błoto przed kościołem

sssssTeren przy kościele w Kazuniu Polskim przypomina przekopaną ziemię i małe wysypisko śmieci. Na naprawę sytuacji okoliczni mieszkańcy czekają już 10 lat

Wypalone znicze, zwiędłe kwiaty, a nawet gruz i pokruszone płyty betonowe znajdują się na rosnącym w siłę śmietnisku naprzeciw kościoła w Kazuniu Polskim. Kontenery nie mieszczą już śmieci, dlatego coraz większa ich ilość ląduje obok, na ziemi.

Drugim problemem jest teren, gdzie parkują samochody przed mszą św. w pobliżu cmentarza parafialnego. Przy odrobinie deszczu "parking" od razu zamienia się w błotną arenę. Wybawieniem jest dopiero mróz, dzięki któremu ziemia zamarza, a kierowcy parkujący swoimi samochodami przed kościołem nie grzęzną w błocie. Błotnisty teren jest utrapieniem zwłaszcza dla osób starszych, chodzących do kościoła czy na cmentarz.

- Wszyscy się cieszą, jak chwyci mróz, bo wtedy jeszcze da się przejść - mówi pani Krystyna. Jednak wystarczy temperatura powyżej zera, deszcz, wilgoć i teren przypomina przekopane pole, a samochody zakopują się w błocie. Samochód można zaparkować, ale większy problem to z niego wyjść. - Po raz pierwszy o tym problemie próbowaliśmy rozmawiać z urzędnikami 10 lat temu. Niestety, od tego czasu nic się nie zmieniło, choć dwukrotnie rozmawiałam na ten temat z przewodniczącym Rady Gminy, Mirosławem Bieleckim, który obiecywał zająć się problemem.

Jednak jak się okazuje, większa część wspomnianego terenu należy do Państwowej Akademii Nauk. Gminie nie udało się jeszcze przejąć tego terenu.