Articles

Do której parafii należę?

kosciolZ początkiem roku nastąpiła zmiana granic nowodworskich parafii

Na mocy dekretu biskupa Warszawsko-Praskiego Henryka Hosera z dn. 31 grudnia 2014 r. wprowadzono zmiany w przynależności części nowodworskich ulic oraz wsi Trzciany do konkretnych parafii. Od 1 lutego Trzciany, należąca dotychczas do Parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Nowym Dworze Mazowieckim, będzie należeć do Parafii św. Andrzeja Boboli w Rajszewie.

W Nowym Dworze Maz. wszystkie ulice znajdujące się między linią kolejową od strony północnej i ul. gen. Morawicza od strony zachodniej, należące dotychczas do Parafii św. Michała Archanioła, będą należeć do Parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Nowym Dworze Maz.

Biskup Hoser wyjaśnia, że inicjatywa zmiany granic wyszła od trzech proboszczów parafii: św. Apostołów Piotra i Pawła w Nowym Dworze Maz., św. Michała Archanioła w Nowym Dworze Maz. oraz św. Andrzeja Boboli w Rajszewie i została podjęta z uwagi na rozwój miast, osiedli i wsi oraz oraz ułatwienie wiernym dostępu do kościoła parafialnego.

Na nowodworskim forum decyzja wywołała dyskusję z mocno kontrowersyjnymi wątkami. Internauci piszą:

"Wygląda to na celowe działanie, bo w tej parafii owieczki są najskuteczniej dojone. Na dodatek w tamtej części miasta szykuje się cmentarz, więc będzie kolejny dochód, bo nie wierzę, że nasze władze zrobią cmentarz komunalny. Na pewno ulegną proboszczowi."

"Okoliczne wsie (Rajszew z przyległościami) wkrótce przejdą na swoje (budowa kościoła w trakcie), więc trzeba jakoś zrekompensować spadek dochodów."

 "Obecnie ksiądz biznesmen zbiera między innymi na organy do kościoła na Osiedlu. Więc nowi parafianie będą mieli pole do wykazania się"

 Inny internauta cieszy się, że wreszcie nastąpił koniec bałaganu międzyparafialnego.