Articles

Co dalej ze stacją lotnisko Modlin?

kolej zNowa linia kolejowa do lotniska w Modlinie znalazła się na liście rezerwowej w kontrakcie terytorialnym woj. mazowieckiego. Co to oznacza?

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego (UMWM) nie ma wątpliwości, że budowa linii kolejowej do lotniska w Modlinie to ważna inwestycja. Jego zdaniem, umożliwi ona nie tylko skomunikowanie obu portów lotniczych (Chopina i Modlin), ale także wpływnie na ich rozwój, a w przyszłości umożliwi realizację projektu budowy linii kolejowej w relacji Płock-Modlin.
Inaczej patrzy na to jednak strona rządowa. Według niej, to inwestycja o zbyt małym zakresie, aby miała być finansowana z krajowych programów unijnych, o co zabiegał  UMWM.
W tej chwili projekt linii kolejowej do portu lotniczego w Modlinie jest w zawieszeniu i znalazł się na liście rezerwowej kontraktu terytorialnego, a jego realizacja zależy od dostępnych środków finansowych.
Czym jesy kontrakt terytorialny? To umowa ramowa między rządem a Mazowszem; dokument, który zawiera najważniejsze inwestycje, jakie mają być realizowane w latach 2014-2020 - głównie przy udziale środków unijnych.
Samorząd wojewódzki nie traci nadziei ws. realizacji tej linii, a jego przedstawiciele zapewniąją, że środki na realizację inwestycji będą poszukiwane zarówno przez stronę rządową, jak i samorządową. - Jednym z możliwych scenariuszy jest np. podział kosztów pomiędzy środki krajowe a regionalne. Województwo mazowieckie w dalszym ciągu będzie zabiegać o możliwość sfinansowania tej inwestycji  z krajowego programu operacyjnego na rzecz rozwoju infrastruktury – podkreślają  przedstawiciele UMWM, cytowani przez serwis rynek-kolejowy.pl.
Jak ma zatem wyglądać stacja wybudowana przy lotnisku? UMWM wyjaśnia, że wszystko zależy od dostępnych środków. Najlepszym, tyle że droższym wariantem, byłaby stacja podziemna. Jeśli pieniędzy będzie jednak mniej - i jeżeli w ogóle one się znajdą - to powstanie dworzec naziemny.

acz/Rynek Kolejowy