Articles

Nowy herb dla Pomiechówka

Podczas ostatniej sesji (27 maja br.) pomiechowscy radni przyjęli uchwałę w sprawie ustanowienia symboli swojej gminy – herbu, flagi i pieczęci – czym zakończyli trwające od wielu lat utarczki z Komisją Heraldyczną. Najwięcej kontrowersji wzbudził projekt herbu. Jaki znak zastąpi znane wszystkim mieszkańcom trzy choinki?

    
    Prace nad zmianą herbu i ustanowieniem dwóch innych symboli trwały od lat. Już w latach 80-tych wybrano na herb miasta znak z widniejącymi na nim trzema choinkami, mostem i rzeką.
- To świetnie oddawało nasze środowisko. Wtedy gmina była jednak biedna, nie było pieniędzy, żeby starać się o zaakceptowanie herbu przez komisję heraldyczną – wyjaśniła nam radna Urszula Nowakowska. – Kiedy po latach zaczęliśmy się starać o legalizację tego herbu, okazało się, że choinki nie wchodzą w grę.
    Komisja Heraldyczna twierdziła wówczas uparcie, że na herbie nie mogą znaleźć się motywy roślinne lub zwierzęce, chyba, że przedstawiałyby one wizerunki bardzo ważne dla danego terenu. Najwidoczniej uznano, że trzy pomiechowskie choinki takim wizerunkiem nie są. W związku z tym, po latach sporów z Komisją, władze Pomiechówka musiały zdecydować się na wybranie innego herbu, przy czym też nie mógł być to jakikolwiek obrazek.
- Komisja Heraldyczna ma ograniczoną pulę motywów, które można wykorzystywać w herbach. Z tej puli proponowali nam różne rzeczy, ale pierwotnie nic nam się nie podobało tak, jak nasze choinki – dodaje radna Nowakowska.
    Ostateczne podjęcie decyzji miało miejsce 27 maja, na wspomnianej sesji rady gminy. Wówczas radni mieli podjąć uchwałę, która akceptowała projekty trzech symboli Pomiechówka i która konieczna była, aby skierować te projekty do Komisji Heraldycznej. Z dwóch zaproponowanych flag wybrano większością głosów tę z niebieskim tłem. Herbem miał zostać ostatecznie wizerunek św. Anny, która jest patronką kościoła w Pomiechowie i związana jest z tymi terenami od XV w. Nie wszystkim jednak radnym ten pomysł przypadł do gustu.
- Jeśli w herbie znajdą się znaki religijne związane z Pomiechowem, to musimy pamiętać, że nie cała gmina wchodzi w skład tamtejszej parafii. Część mieszkańców należy do parafii Nowy Modlin, część do parafii Cieksyn, tak więc herb nie będzie łączył wszystkich, nie każdy będzie się z nim utożsamiał – argumentował randy Andrzej Lenart.
    Z takim stanowiskiem nie zgodził się natomiast radny Andrzej Górecki.
- To, czy nasi mieszkańcy będą się utożsamiać z tym herbem czy nie, zależy wyłącznie od nas. Jeśli będziemy przekazywać naszym dzieciom i wnukom, że to jest nasz herb, to w końcu stanie się on prawdziwym symbolem – przekonywał mężczyzna.
    Uchwałę o ustanowieniu symboli miasta przyjęto większością głosów. Teraz Komisja Heraldyczna musi definitywnie zaakceptować projekty i Pomiechówek w końcu zyska nowy, zalegalizowany herb. Radni zgodnie stwierdzili, że mają świadomość tego, jak ważką decyzję podjęli  – nowy herb, a wraz z nim flaga i pieczęć, będą w końcu służyły mieszkańcom na bardzo długie lata.

 

Monika Borowiec