Articles

Zabawa do utraty tchu

Doroczne, nasielskie cygańskie święto odbyło się w tym roku 19 maja. To była czwarta już Porcja Romskich Obyczajów, Muzyki i Ewentualnie Natury PROMIEŃ 2010. Tak nazywa się spotkanie artystów-amatorów z placówek działających na rzecz osób niepełnosprawnych, a zagłębiających się w kulturę ludu, z którym żyjemy od wielu lat. Fotoreportaż Tomasza Zawadzkiego na stronie naszej galerii: www.galeria.nowodworski.info 

Impreza z roku na rok się rozrasta i sala nasielskiego kina nie może już pomieścić reprezentacji wszystkich placówek pomocy społecznej, które chciałyby w tym spotkaniu uczestniczyć. Jest to wielkie przedsięwzięcie, ale - jak się okazało - nie przerastającym możliwości organizacyjnych nasielskiego Domu Pomocy Społecznej.
Sprawdzeni przyjaciele
Od czego są bowiem przyjaciele? Na swych przyjaciół DPS może liczyć nie tylko w tak wyjątkowej sytuacji. Dyrektor nasielskiej placówki Agata Nowak, witając serdecznie wszystkich gości, szczególnie serdecznie witała sprawdzonych przyjaciół. Wymienieni byli też oni na złotych gwiazdkach w holu nasielskiego kina oraz na tablicy świetlnej.
Wśród nich są nie tylko osoby i firmy z Nasielska. Trudno wymienić wszystkich, każda forma pomocy jest ważna, bo nie wszyscy mogli tak wspomóc organizatorów imprezy, jak warszawska firma JANEX państwa Sławomira i Elżbiety Wiesiak, która przygotowała dla uczestników imprezy grilla na 300 osób.
Jedno jest niebo dla wszystkich
Don Wasyl z zespołem uczestniczą w nasielskim przeglądzie od samego początku. Impreza tak przypadła im do gustu, że postanowili objąć ją patronatem. Artysta na zakończenie po raz kolejny pogratulował dyrektor Agacie Nowak i jej pracownikom wspaniałego pomysłu, który nie tylko służy celom terapeutycznym i dydaktycznym w placówkach dla osób wymagających opieki innych ludzi, ale i integruje mieszkańców naszej wspólnej ojczyzny.
Jak przesłanie brzmią słowa pieśni śpiewanej przez zespół: „Jedno jest niebo dla wszystkich i jedno jest słońce nad nami….”
19 zespołów
W tegorocznym przeglądzie wzięły udział zespoły z trzech województw: mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Było ich dziewiętnaście – DPS Nasielsk, WTZ Pieścirogi oraz DPS-y: Bramki, Sochaczew, Karolinowo, Olsztyn, Giżycko, Białystok, Pracownika Oświaty, Leśny, Ostrołęka, Ołdaki, Nowe Miszewo, Nowa Wieś Ełcka, Przasnysz, Bądzyn, Płock, Łomża, Obryte.
Wszystkie zespoły zaprezentowały się wspaniale. Gwiazdą był oczywiście, występujący gościnnie, Don Wasyl i Gwiazdy. Ten zespół jest dla pozostałych wzorem, bo to artyści cygańscy z najwyższej półki.
Wspólne tańce i śpiewy
Ciekawe jest również to, że artyści cygańscy nie tylko śpiewali i tańczyli, ale i wyjątkowo uważnie wsłuchiwali się i oglądali występy amatorów, swoich naśladowców. Tradycją tego przeglądu jest też wspólny taniec i wspólne śpiewanie. Pan Czesław Kaczmarek z DPS-u w Obrytem, podobnie jak w latach poprzednich, tak i w tym roku został zaproszony przez Don Wasyla na scenę. Bo tańczy jak prawdziwy Cygan. Nie ma się jednak czemu dziwić, bo płynie w nim cygańska i polska krew.  
Sekretarz Nasielska Maria Kowalska, reprezentująca na imprezie Urząd Marszałkowski, wicestarosta Anna Kaczmarek, reprezentująca Starostę Nowodworskiego, Bernard Mucha Burmistrz Nasielska i patronujący również festiwalowi Don Wasyl byli zadowoleni z przebiegu imprezy.
Atmosfera i sceneria stworzone przez organizatorów i samych uczestników sprawiły, że pod rozgwieżdżonym pułapem nasielskiego kina można było się czuć jak nocą na leśnej polanie w cygańskim taborze. I być może w roku przyszłym dojdzie do spotkania Don Wasyla z jego polskim kolegą, z którym wspólnie w takim taborze wędrowali.
Tradycyjnie imprezę poprowadzili Żaneta Paczkowska i Michał Grubecki.
Tekst: WAZ