Articles

Nie daj się oszustom!

Dzień dobry babciu. Halo, kto mówi? Jak to, kto? To ja! Nie poznajesz mnie? A, to Ty – Ewuniu, Pawełku – tu pada imię bliskiej osoby. Tak, to właśnie ja! Jak się czujesz babciu, co u Ciebie ? Wiesz mam do Ciebie ogromną prośbę, pożycz mi trochę pieniędzy…


Tak może przebiegać rozmowa z osobami, które wykorzystując naszą naiwność, podają się za członka naszej rodziny. Nieświadoma podstępu osoba, najczęściej w podeszłym wieku, pożycza pieniądze tzw. „wnuczkowi” czy „krewnemu”. Niestety potem okazuje się, że jest to oszustwo, a pożyczona kwota przepada. W naszym powiecie także odnotowujemy takie przypadki.
Oszuści podają się za członka rodziny: syna, wnuczka, siostrzenicę, przyjaciela, kolegę. Twierdzą, że mieli wypadek, muszą zapłacić ratę w banku, są chorzy, mają okazję kupić coś tanio lub mają ciężką sytuację rodzinną. Oszuści proszą o pożyczenie wysokiej kwoty pieniędzy, ale najczęściej zgadzają się na niższą. Poszkodowanemu mówią, że po pieniądze wyślą kogoś znajomego. Później starsza osoba kontaktując się z rodziną dowiaduje się, że została oszukana.
Dokładnie taki scenariusz wydarzył się ostatnio na terenie gminy Nasielsk. Do poszkodowanej zadzwoniła kobieta, z prośbą o pożyczenie pieniędzy na inwestycje. Poszkodowana szybko rozpoznała w jej głosie siostrzenicę i pożyczyła pieniądze, wpłacając je na poczcie. Gdy zadzwoniła do prawdziwej siostrzenicy z pytaniem, czy doszły pieniądze, okazało się, że została oszukana. O wszystkim poinformowała nasielskich policjantów, którzy wyjaśniają okoliczności sprawy.
Pamiętaj!
Jeśli osoba w rozmowie telefonicznej podaje się za członka naszej rodziny i prosi o pomoc (najczęściej jest to prośba o pożyczenie pieniędzy), sprawdźmy, czy jest to prawdziwy krewny. W jaki sposób? Oddzwońmy do niego lub skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy, o jaką prosi.
Szczególną odpowiedzialność ponoszą młodzi ludzi, których starsi członkowie rodziny zamieszkują sami. Wytłumaczcie babciom, dziadkom, ciociom, jak działają oszuści. Ustalcie, że nigdy nie będziecie finansowych spraw załatwiać telefonicznie, a już z całą pewnością nie przyślecie po ewentualne pieniądze nikogo obcego.
Policja prosi również o pomoc wszystkich, którzy mają informacje mogące dopomóc w ustaleniu sprawców oszustw, o przekazywanie ich do policjantów.
io/ij