Articles

Koleje Mazowieckie tracą pasażerów

Chciałbym zwrócić uwagę na bardzo złą marketingowo strategię ustalania cen biletów przez spółkę Koleje Mazowieckie. Chodzi mi konkretnie o połączenia na odcinku Nowy Dwór Mazowiecki - Warszawa (…)

Jeszcze kilka lat temu rano perony na tej stacji były zapełnione tłumami pasażerów, a pociągi w kierunku Warszawy zapełniały się właśnie od tej stacji. Obecnie jednak bardzo mało osób korzysta z pociągów na tej trasie. Wiele z nich (…)  przesiadło się do autobusów. Jeszcze niedawno kursów autobusów pomiędzy Nowym Dworem a Warszawą  było kilkanaście na dzień, natomiast teraz dziennie jest ich już sporo ponad 100 (w jednym kierunku). Odjeżdżają w szczycie nawet częściej niż co 5 minut, a poza szczytem trudno spotkać przerwę pomiędzy kolejnymi kursami sięgającą 15 minut. Co ciekawe, jeżdżą bardzo zatłoczone, nawet w ciągu dnia często brakuje w nich miejsc siedzących. (...)
Jednak teraz gdy modernizacja linii kolejowej dała znacząca poprawę i skrócenie czasu przejazdu pociągiem powinno   znów przyciągnąć ludzi do podróży tym środkiem transportu. Dlaczego tak się nie dzieje?
Postawcie się Państwo na miejscu pasażera. Jak wypada oferta kolei w tej relacji? Bardzo źle. Pomijając częstotliwość pociągów, która w szczycie nie jest najgorsza, reszta oferty jest bardzo zastanawiająca.
Cena
Bilet normalny w relacji Nowy Dwór Maz. - Warszawa Gdańska kosztuje 8,80 zł. Natomiast bilet autobusowy kosztuje 6-7 złotych. Czyli ok. 30% taniej. Mało tego, przewoźnicy autobusowi rozważają wprowadzenie jeszcze niższej promocyjnej ceny na tę trasę. Pasażer, który wybiera się do Warszawy w obie strony jadąc autobusem zaoszczędza obecnie prawie 5 złotych!!!
Czy ktoś myślący racjonalnie będzie chciał przepłacać 5 złotych? Proszę pamiętać, że czas przejazdu autobusem jest konkurencyjny nawet w szczycie, ponieważ na ulicy Modlińskiej w Warszawie autobusy omijają korki jadąc buspasem.
W formie ciekawostki wspomnę, że tańszy na tej trasie jest przejazd pociągiem pośpiesznym (8,50zl) przy dowozie do ścisłego centrum Warszawy.
Relacja
Autobusy w zdecydowanej większości docierają do Centrum Warszawy, gdzie pasażer ma dogodne przesiadki we wszystkie kierunki, a osoby, których celem podróży jest centrum (a takich jest większość) nie muszą już się przesiadać ani dokupywać biletu na komunikację miejską. Natomiast pociąg dojeżdża (oprócz dwóch par na dobę) tylko do dworca Gdańskiego. Owszem, też jest to dobry punkt przesiadkowy do metra, jednak zachodzi konieczność dokupienia dodatkowego biletu (w najtańszej opcji za 2 złote), co daje sumę za dotarcie do centrum pociągiem 10,80 zł. Przypominam, że autobusem do Centrum dana osoba dociera za 7 złotych bez przesiadek (3,80 zł oszczędności na jednym kursie).
  (…) Jedynie naprawdę zagorzali miłośnicy podróży koleją zdecydują się na podróż tym środkiem transportu na tej trasie.
Część osób dojeżdża codziennie i tu, trzeba przyznać, kolej wypada trochę lepiej. Na odcinku od Chotomowa do Warszawy honorowane są karty miejskie, jedynie na odcinku Chotomów - Nowy Dwór Maz (10km) trzeba dokupić bilet kolejowy, który na 30 dni kosztuje około 100zł. Jednak i tu widocznie dla większości pasażerów przewoźnik autobusowy oferuje znacznie lepsza ofertę, gdyż duża część pasażerów podróżując autobusem posiada tylko bilet miesięczny na autobus (cena 210 zł) i nie musi już kupować biletu ZTM.
Autobus bardziej atrakcyjny
Wynika to z tego, że trasy autobusów umożliwiają dojazd w różne części Warszawy, w tym do centrum i większość osób jadąc autobusem dojeżdża na tyle blisko miejsca pracy czy szkoły, że nie ponosi dodatkowych kosztów. Natomiast osoby dojeżdżające pociągiem w zdecydowanej większości muszą korzystać z innych środków komunikacji miejskiej. Przez to cena biletu miesięcznego również nie zachęca do wybrania podróży koleją.
Koleje Mazowieckie wprowadzając taką taryfę zdecydowanie zniechęciły ludzi do podróży pociągiem na tej trasie. Ich oferta zupełnie zniechęca osoby podróżujące do stolicy nie codziennie (stanowią oni duży odsetek), a także osoby podróżujące codziennie.
Dlatego uprzejmie proszę o rozważenie, czy na trasie Nowy Dwór Mazowiecki - Warszawa nie można wprowadzić oferty podobnej jak na trasie do Otwocka, gdzie kiedyś sytuacja wyglądała podobnie, a obecnie Państwa firma wprowadziła bilety w cenie 3,50zł przez co skutecznie konkuruje z przewoźnikami autobusowymi na tej trasie i zyskała bardzo wielu nowych klientów.
Co ciekawe, odległość z Nowego Dworu do Warszawy Gdańskiej (33km) jest zbliżona do odległości z Otwocka do Warszawy Śródmieście (27km). Jednak nawet wprowadzenie promocyjnej ceny biletu w cenie 5 zł na tej trasie powinno, moim zdaniem, zdecydowanie więcej osób zachęcić do podróży pociągami Państwa firmy.
Uważam, że ma to sens ekonomiczny. (...)Rano podróżując pociągiem z Nowego Dworu do Warszawy widzę często góra 10 - 20 osób wsiadających do pociągu, natomiast na pobliskich mijanych przeze mnie przystankach autobusowych stoi w sumie często sporo ponad 50 osób, mimo że czas oczekiwania na autobus wynosi często dosłownie tylko 2,3 minuty.
Pozdrawiam, ufając w zainteresowanie się tym problemem, pasażer kolei od 11 lat
Krzysztof Więcikowski