Articles

Czy płacimy też za lato?

Czy mieszkańcy bloków w Nowym Dworze płacą za ogrzewanie w miesiącach letnich? Zaniepokojeni nowodworzanie zastanawiają się, gdzie trafiają te pieniądze

Od oburzonego mieszkańca jednego z nowodworskich bloków dowiadujemy się, że ciepłomierze zainstalowane przy kaloryferach nie są odczytywane w maju na zakończenie sezonu grzewczego, tylko we wrześniu.
- Z tego wynika, że musimy płacić za miesiące letnie – poskarżył się mężczyzna z jednego z osiedli w Nowym Dworze. - Podejrzewam, że te pieniądze wpływają na konto Spółdzielni Mieszkaniowej.
Na dowód przedstawił rachunek za ogrzewanie wystawiony 30 września 2009 r.
Spółdzielnia wyznaczyła termin
Z pytaniem o to, kiedy rzeczywiście odczytywane są ciepłomierze, zwróciliśmy się do firmy „Metrona Polska”, która zajmuje się rozliczeniami.
- Podzielniki odczytywane są po 30 września – tłumaczy Marcin Kulczyk z Działu Montażu. - Działają one również latem. Zachodzi wtedy coś, co fachowo nazywa się to wolnym odparowaniem i nie jest brane pod uwagę przy rozliczeniach. Mieszkańcy nie płacą za te miesiące. Podzielniki, które funkcjonują w ten sposób nazywamy kapilarnymi.
Od M. Kulczyka usłyszeliśmy też, że termin odczytywania ciepłomierzy wyznaczyła Spółdzielnia.
Latem nie ma rachunków
Andrzej Borowski, zastępca prezesa Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Dążność” wyjaśnia, że odparowanie w miesiącach letnich jest minimalne.
- Istotną sprawą jest to, że Zakład energetyki Cieplnej w Nowym Dworze wystawia rachunki nam, czyli Spółdzielni, co miesiąc – mówi A. Borowski. - Więc kiedy poza sezonem ogrzewanie jest wyłączone, to nie dostajemy za nie żadnych rachunków.
Zastępca prezesa dodaje, że ci mieszkańcy, którzy nie mają podzielników w mieszkaniach tylko wspólne dla całego bloku, płacą za CO ryczałtowo. Natomiast pozostali biorą udział w wypłacaniu nadwyżki, np. w formie mniejszej opłaty za czynsz.
jr