Articles

Kolej na kolej

Zdaniem kolejarzy, niedługo porzucimy samochody i wsiądziemy do pociągów. Będą one nie tylko wygodniejsze, ale także sporo szybsze. PKP przyspieszyły plany modernizacji trasy Warszawa - Gdańsk w związku ze zbliżającymi się mistrzostwami Euro 2012

Na odcinku Warszawa Wschodnia - Nasielsk trwają prace modernizacyjne na skalę dotychczas nienotowaną. Wymieniane są tory, remontowane mosty oraz perony.
200 czyli 100 km/h
Paweł Dziwisz, członek zarządu ds. inwestycji Polskich Linii Kolejowych przestrzega przed oczekiwaniem na prędkość pociągów w granicach 200 km na godz.
-  To będzie górna granica szybkości, a nie średnia! Takie prędkości osiągną pociągi dopiero po roku 2014, i to tylko na niektórych odcinkach. Do tego czasu planowane są zakupy odpowiedniego taboru. Po zakończeniu całej modernizacji około 60% linii Warszawa – Gdańsk będzie przystosowane do jazdy z maksymalną prędkością 200 km/h. Geometria reszty trasy, choćby występowanie rozjazdów,  wymaga spowolnienia pociągu. Średnia prędkość pociągu na całej trasie będzie wynosiła 100 km/h - szacuje Paweł Dziwisz.
100 obiektów bezkolizyjnych
Podróż pociągiem z Warszawy do Gdańska w 2012 r. może skrócić się do 3 godz. i 40 min. W czasie poniżej 3 godz. tę trasę przejedziemy dopiero w 2014 r. Teraz taka podróż  według rozkładu, trwa prawie 5 godz. i 30 min.
Na linii trwają jeszcze (rozpoczęte w  połowie 2007 r.) prace modernizacyjne, a na części trasy pociągi jeżdżą wahadłowo po jednym torze.
Na trasie Warszawa-Gdańsk przewidzianych jest około stu bezkolizyjnych skrzyżowań kolejowo–drogowych. Takich jak zaplanowane w Nowym Dworze Mazowieckim na ulicy Paderewskiego, gdzie samochody pojadą górą. Podziemne przejście dla pieszych na stacji Nowy Dwór Mazowiecki jest już prawie gotowe, natomiast estakada samochodowa zacznie być budowana w kwietniu przyszłego roku.
Most jak szuflada
Jednym z najciekawszych zadań inżynieryjnych na trasie jest most kolejowo–drogowy nad Narwią w Modlinie.
- Gotowa konstrukcja mostu zostanie umieszczona na przygotowanych podporach tymczasowych, a następnie wsunięta na docelowe, wyremontowane  podpory mostu – tłumaczy  Krzysztof Pietras, zastępca dyrektora Oddziału Regionalnego w Warszawie.
Próby montażu i nasuwania nowej konstrukcji zaczną się już w październiku. Zakończenie prac planowane jest na 3 października 2010 roku.
W tym też czasie ukończy się wszystkie prace na odcinku z Warszawy do Świercz.
Nasielsk prawie gotów
Na węźle kolejowym w Nasielsku perony i rozjazdy są już na ukończeniu. Dzięki uporządkowaniu infrastruktury kolejowej i otoczenia stacji bardzo zyskał dworzec, mimo że jego bryła architektoniczna nie będzie zmieniana.
Nastawnia to same komputery. Nie zobaczymy już charakterystycznych dźwigni, uruchamianych siłą mięśni kolejarza.
- Nawet jeśli maszynista przegapi jakiś sygnał, to pociąg i tak się zatrzyma - wyjaśnia Paweł Dziwisz.
Tekst i zdjęcia:
Andrzej Raciński