Articles

Finisz na horyzoncie

Już za rok podróż pociągiem podmiejskim z Nasielska do Warszawy zajmie nam około 40 minut, w Pomiechówku jeszcze w tym roku powstaną dwa przejścia podziemne, a w tym kwartale zostanie wreszcie oddane do użytku przejście podziemne w Nowym Dworze Maz. Wszystko za sprawą trwających prac modernizacyjnych PKP. Sprawdziliśmy jak daleko posunięte są remonty i co się zmieni w przeciągu najbliższego roku

Jeśli chodzi o modernizację linii kolejowej E 65 Warszawa - Gdynia na terenie warszawskiego Oddziału Regionalnego są prowadzone prace na bardzo szeroką skalę – przyznaje Marta Szklarek z oddziału PKP w Warszawie.
Porównując stan torów sprzed roku czy dwóch z dzisiejszym nie powinniśmy mieć wątpliwości, że w odróżnieniu od robót drogowych – kolejowe mają się znakomicie. PKP zapowiada, że większość prac w naszym powiecie zostanie zakończona w 2010 roku.
Modernizacja w Nasielsku ma być całkowicie gotowa już na koniec marca 2010. Podobnie będzie w Legionowie. Już we wrześniu tego roku powinny zakończyć się prace na stacji Nasielsk, nadal trwa tam budowa przejścia podziemnego oraz prace wykończeniowe. Już powstała nowa nastawnia, która również niebawem zostanie oddana do użytku.
W lipcu 2010 finiszu doczekają się remonty stacji w Nowym Dworze i Modlinie. Przejście podziemne w Nowym Dworze miało zostać przekazane do użytku w czerwcu tego roku, jednak dojdzie do tego dopiero w przeciągu najbliższych trzech miesięcy.
Trwa remont mostu kolejowego na Narwi – ten fakt szczególnie cieszy, bo jego stan przyprawiał o gęsią skórkę podróżujących oraz tych odważnych (albo bezmyślnych), którzy chodzili po nim pieszo.
Najpóźniej zakończą się działania na szlakach Legionowo - Nowy Dwór Maz. - Modlin – Nasielsk, bo w październiku przyszłego roku. Obecnie trwają różnego rodzaju prace nie tylko na torowiskach, ale i na przystankach osobowych.
Sporo dzieje się również w Pomiechówku; planowana jest budowa przejść podziemnych na przystankach: Pomiechówek i Brody Warszawskie. Mają być gotowe do września tego roku.
- Dodatkowo planujemy ogłosić 9 przetargów na budowę 16 wiaduktów/tuneli na terenie LCS Nasielsk (od W-wy Wsch. do Świercz) – zapowiada Marta Szklarek z PKP w Warszawie. - Na 2 wiadukty w Nowym Dworze Maz. (ul. Leśna i ul. Paderewskiego) planujemy ogłosić przetargi jeszcze w tym kwartale – zapowiada nasza rozmówczyni.
Poza tym, że widzimy postępy w pracach, podróżujący widzą też problemy z kursowaniem pociągów – są opóźnienia, dłuższe postoje itp. Jednak tego nie da się uniknąć. Modernizacja przebiega przy utrzymaniu kursowania pociągów, więc trzeba liczyć się z utrudnieniami. Pozostaje liczyć na to, że wszystko zakończy się w terminie, a wtedy – jak zapowiada PKP – podróż z Nasielska do Warszawy zajmie nam około 40 minut.
Tekst i foto: Maja Agaszewska